"Wędruj własną drogą, kosztuj swego chleba i pij wino, aby radować serce swoje"

Eklezjasz - filozof

Winnica Vetus 

Położona jest w Brzezinach koło Wielopola Skrzyńskiego na obrzeżach Czarnorzecko Strzyżowskigo Parku Krajobrazowego.

 

Założona została w 2013 roku na pięknym, idealnym południowym stoku.

Obecnie Winnica zajmuje około jednego hektara gdzie posadzonych jest cztery tysiące sadzonek winorośli.Gleba na winnicy jest ciężka gliniasta co ma niebagatelny wpływ na jakość wina.Na winnicy posadzono następujące odmiany Regent, Rondo, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis na wina czerwone oraz Seyval Blanc, Solaris, Muscaris, Phoenix z których robione są wina białe.

Winnica cały czas rozwija się. Planowane jest powiększenie poprzez nasadzenie kolejnych ciekawych a może i mniej spotykanych jeszcze w Polsce odmian winorośli.

Pierwse zbiory odbyły się w 2015 roku, w którym to powstały pierwsze nasze wina.

Obecnie zaczynamy realizować również dalsze przedsięwzięcia związane z enoturystyką. Z roku na rok przybywa gości odwiedzających naszą winnicę, więc niezbędną sprawą jest również zapewnienie noclegu gościom, którzy przyjeżdżają niejednokrotnie z odległych miejsc Polski

Oprócz przepięknych krajobrazów, w które wpisuje się również nasza Winnica położona na wzgórzu można znaleźć także inne atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Kościół p.w.Św.Mikołaja w Brzezinach. Jest to piękny modrzewiowy kościół z ołtarzem Pieta szkoły Wita Stwosza z XV wieku. Nie sposób oprzeć sie urokowi wnętrza świątyni i nie oddać się w jej wnętrzu chwili zadumy. W graniczącym z Brzezinami Wielopolu Skrzyńskim odwiedzić można Muzeum Tadeusza Kantora polskiego reżysera, malarza, scenografa i grafika, urodzonego właśnie w tej miejscowości. Również w okolicy znajduje się najdłuższy schron kolejowy gdzie w 1941 roku doszło do spotkania Hitlera z Musolinim. Obecnie udostępniony jest on do zwiedzania. Jeśli jednak ktoś miałby ochotę spędzić czas może bardziej w sportowym stylu warto wybrać się na wyprawę rowerową licznymi ścieżkami rowerowymi których nie brakuje w tych okolicach.

Zapraszamy!

Ewa i Marek Kąkolewscy

Wino produkowane jest metodą tradycyjną. 
 
Grona zbierane są ręcznie i segregowane w celu uzyskania niepowtarzalnego smaku i aromatu ,oraz wysokiej jakości wina .
Praca na winnicy to wielka pasja, ale także i ciężka praca. Jesteśmy przekonani, że zostało to zauważone i docenione, gdyż już w pierwszym roku posypały się pierwsze sukcesy.